Современите кинески уметник Чаи Xiaogang сликите во масло уметничко вреднување - Пловечки животи

Уметник Чаи Xiaogang Симболизмот сликите во масло Работа Благодарност - Пловечки животи

Сликарство Наслов: Пловечки животи

Легенда: Чаи Xiaogang (Кина)

Сликарство Големина: 130 * 97m

Медиуми: масло на платно

Време на креирање: 1993

Бидејќи поранешниот половина од 1990-тите, ликови бил завиткан во мулти-слоеви се појави често во масло уметник Чаи Xiaogang е бојаџиски работи, овие ликови се чинеше дека летаат во небото или пливаме во морето слободно, но не може да се ослободи од срам статус што самата беше се astricted силно, и во исто време тие треба да се апсорбира "исхрана" од надвор постојано, во спротивно тоа е тешко да се преживее.

Оваа серија на нафта сликарските дела, е еден вид на откриваат на нелогични и парадоксот стил постоење статус на современите луѓе (најчесто се однесуваат на интелектуалците) - иако тие саканиот на метафизичката само-доволна опстанок, туку затоа што на јазовец со различни секуларна, медиокритет дури и посрамен нестабилност, тие не може да фрли овие tangles далеку едноставно, единственото нешто што може да направите е да се обидат најдобро да преживее тешко се и perplexedly под огромен контраст помеѓу сонот и јавето.

За уметник Чаи Xiaogang:

Г-дин Чаи Xiaogang, кој е роден во 1962 година во Guanyun, Jiangsu, Кина. а дипломирал на сликите во масло специјалитет за ликовни уметности оддел на Нанџинг Институтот за уметност во 1985 година.

Како една од познатиот масло сликарство уметници во Кина и претставник фигура на the'85 Нова уметност движење во Кина. Уметник Чаи Xiaogang има објавено повеќе од сто дела во професионални уметнички списанија ширум светот, вклучувајќи ја и Кина, уметничка област во Кина, изведувач, Лав уметност, а колекција во Тајван и колектори во Хонг Конг.

Уметник Чаи Xiaogang е исто така вклучени во Jiangsu Ѕ, уметничката литература, како и кинески артефакти Хонг Конг. Неговите дела се собрани од страна на поединци и уметнички институции во целиот свет. Дипломирал на Одделот за ликовни уметности, Нанџинг Академијата за ликовни уметности, отсек во масло сликарство во 1985 година.

Главната Изложби:

1984 - шест мажи сликите во масло Покажи (Нанџинг);

1985 - Jiangsu недела на младите - Голема модерна уметност Изложба;

1986 - Кина 1985 Нов плима Голем Магијата Фенер Itineracy Изложба (Zhuhai);

1989 - Кина модерна уметност Изложба (Пекинг);

1993 - По-Кина Нови уметничко шоу (Хонг Конг)

итн

* Авторски ресурс: современа кинески уметник Чаи Xiaogang сликите во масло уметничко вреднување - Пловечки животи

Овој запис беше објавен во симболизмот сликите во масло и етикети , , , , , . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

*

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>