Современите кинески уметник Чен Wenji сликите во масло уметничко вреднување - Блу Скај, Греј животна средина


Уметник Чен Wenji Мртва природа сликите во масло Работа благодарност - Блу Скај, Греј животна средина

Сликарство Наслов: Блу Скај, Греј животна средина

Легенда: Чен Wenji (Кина)

Сликарство Големина: 100 * 140cm

Медиуми: масло на платно

Време на креирање: 1986

Во контраст со мејнстрим на повеќето кинески современи сликите во масло уметници кои сакаат да вршат бројки и социјални теми, уметник Чен Wenji повтори вршење на безживотно материјалниот свет. Поточно, повеќето од сликите креирано од Чен Wenji се уште живот, згради, индустриски цевки, артефакти, геометриски форми, светлина и сенка. Со овие чисто сликарство продукции, Чен Wenji суспендиран општествениот живот луѓето, и високиот степен сликарство карактеристики и техничките направи реалност објекти во неговите слики прикажани апстрактни засегаат. Можеби вие не може да сфати концептот на Фрист поглед, но вие може да го цениме постепено.

Уметничкиот стил Чен Wenji е недостатокот на Позитивната учество на социјалните трендови на изминатите три децении во Кина, како тој да живее во светот на неговиот личен имагинација, и останува непроменет сите заедно. Уметничкиот стил уметник Чен Wenji е многу независни и со различни лични допира. Тој не е секогаш доброволно осаменик, во некоја смисла, тој е evader на различни идеја трендови и активности.

Уметник Чен Wenji беше како да се реконструира само на уметноста во некој чуден простор, и да комуницирате со животната средина, и во исто време да уживаат во експериментални предизвици за време на креативниот процес, за да ја одрази на индивидуалната слобода колку што е можно во експериментот. Како да во ограничен реалниот свет, работи наизменично во две дијаметрално спротивни состојби на "пасивно" и "активен", а во исто време ја заврши серијата на промените на неговата уметност објективно.

Повремено можете да ги фати дете-како забава и невини место блесна надвор од очите, преку неговите возрасни беспомошни лице да се сретне со вас.

За уметник Чен Wenji:

Г-динот Чен Wenji, кој е роден во април 11, 1954, а сега живее во Шангај, Кина.

Кратка кариера:

1978: Дипломиран Печати департментот во Централниот ликовни уметности колеџ, а потоа дејствуваше како наставник во колеџ. Сега тој делува како вонреден професор на фреска оддел на Централниот ликовни уметности колеџ.
1987: Еден од неговите нафта сликарските дела биле избрани да учествуваат на 1-ви Кина сликите во масло Изложба;
1989: Учество на Кина модерна уметност Изложба и 7-мата Национална изложба;
1991: Еден од неговите нафта сликарските дела биле избрани да учествуваат на нафта Кина Сликарство Годишна изложба;
1993: Учесник во "Juxiang" сликите во масло Изложба и 93 'Кина сликите во масло Годишна изложба;
1994: Учесник во "Моќта на линии - Њујорк, Пекинг и Хонг Конг Изложба;
1995: Учесник во Централниот уметност колеџ - Париз Висока Одделение Acadimies Печати комуникација Изложба и современа Кина сликите во масло Изложба;
1996: Учесник во Повторете • Започни - 96 нафта Сликарство Изложба;
2000: масло сликарство работа "Светлина поминат" беше избран да учествува на 20-тиот век Кина сликите во масло Изложба

Награди:
- Нафта сликарство работа "Блу Скај, Греј животна средина" беше награден на Одлично награда на 1-ви Кина сликите во масло Изложба и наградени на сребро награда на нафта Кина Сликарство Изложба во 1993 година;
- Печати работа "столици, печки" беа собрани од страна на големите Britin музеј

Публикации:

"Чен Wenji тело масла на платно" (1987, Сечуан Renmei Прес)

* Авторски ресурс: современа кинески уметник Чен Wenji сликите во масло уметничко вреднување - Блу Скај, Греј животна средина

Овој запис беше објавен во мртва природа сликите во масло и етикети , , , , . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

*

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>