Современа кинескиот уметник Ванг Хуи нафта Сликарство уметничко вреднување - осветлена од месечина ноќ на пролет реката


Уметник Ванг Хуи Романтични реализам нафта Сликарство Работа - осветлена од месечина ноќ на пролет реката

Сликарство Наслов: осветлена од месечина ноќ на пролет реката

Легенда: Ванг Хуи (Кина)

Сликарство Големина: 120 * 105cm

Медиуми: масло на платно

Создавање Време: Непознат

Уметник Ванг Хуи главно ангажирани со масло сликарство создавањето , кој исто така работел со гваш слики и кинески слики. Неговиот портрет слики се живи и врвен; неговите лирски портрети и пејзажи, мртва природа слики и други дела главно фигуративно слики со генијален мешавина од перформанси практики и богата прекрасни бои, со што се создаде различни мистериозни, маглива, елегантен и уметничка атмосфера и богата ориентална романтика, емитуваат силни уметнички привлечност, гледање оние сликарство ќе падне во сон царство, и предизвикување неограничени мисли и мечтите.

За уметник Ванг Хуи:

Г-динот Ванг Хуи, кој е роден во 1943 година, дипломирал на Лу Џун инструментот Академијата за ликовни уметности во 1959 година, а дипломирал на Централната Академија за ликовни уметности во 1968 година, подучени од меѓународно признати уметник Ву Guanzhong и други познати уметнички професори.

Уметник Ванг Хуи е ангажирана во сликарството создавање за повеќе од 40 години, тој има создадено голем број на слики, се избрани премногу учествуваат десетина национални и меѓународни големи изложби, и имаат освоено повеќе награди. Уметнички дела создадени од страна на уметникот Ванг Хуи биле во покажале или собрани во Азија, Европа, Америка, Австралија и повеќе од десет земји и региони.

Одржа изложба во Уметничката Музејот на Кина во 1993 година;
Одржана ликовни изложби во Индија и Индонезија за неколку пати во текот на 1994-1997;
Одржа уметнички изложби во САД во 1999 година.

Претставникот работи:

Сликите во масло "Пет Важни настани", "Испраќање на книги" "Утрински на животот", "осветлена од месечината ноќ на пролет реката" "Срце Охридска • Ба Џин", "Кристал срце • Бинг Xin", "држава претседател Лиу Shaoqi", итн, повеќето од нив биле собрани од страна на познати музеи и колекционери во земјата и странство.

* Авторски Извор: Современа кинескиот уметник Ванг Хуи сликите во масло уметничко вреднување

Забелешка: Оваа страница е преведен од страна реализам нафта Сликарство . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

*

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>