Современите кинески уметник Cai Лианг сликите во масло уметничко вреднување - Драма актерка Zang е


Уметник Cai Лианг Луѓе сликите во масло Работа благодарност - Драма актерка Zang е

Сликарство Наслов: Zang Драма актерка

Легенда: Каи Лианг (Кина)

Сликарство Големина: 60 * 90см

Медиуми: масло на платно

Време на креирање: 1995

Cai Лианг, е еден од првата генерација на уметници во Кина, што беше за учење во поранешниот Советски Сојуз, а потоа се врати во нова Кина, кој се здоби со голема acchievements во областа на наставата кинески масло сликарство.

Уметник Cai Лианг е најмногу нос и грло во вршењето на темата на револуционерна историја на животот на земјоделците на Северозападните територии во Кина, неговиот застапник работи "Yan'an Запали", "позајмуваат сместување" беа собрани и покажа на кинескиот Револуционерна музеј и музеј на уметноста на Кина, и има влијание врз целото две генерации на луѓе во голема мера.

За уметник Cai Лианг:

Г-дин Каи Лианг, кој е роден во Sep.1392 и почина во август, 1995 година, и беше вешт во масло сликарство создавањето.

Уметник Cai Лианг беше дипломирал сликарство оддел на Централниот Академијата за ликовна уметност во 1953 година, а дипломирал во класата ПД во исто колеџ, кои биле ангажирани во уметнички дела места на гранка Shan'xi на Кина уметници асоцијација и Шанкси култура Бирото , а се однесуваа како професор на Жеџијанг ликовни уметности Институтот.

Претставникот работи:

"Позајми на сместување", "А Team Yangko дојде до Jujube градина", "Danqing кариера", "Yan'an Факели" (собрани од страна на Кина револуција музеј "" Сиромашните фармерите Син "(собрани од страна на Кина ликовни уметности Галерија);" Три главни сили на Црвената армија Приклучи сили "(собрани од страна на Кина Луѓе револуција Воениот музеј"

Главната Изложби:

1964: Национална ликовни уметности Изложба за 15-годишнината од основањето на нашата држава;
1972 & 1974: Национална ликовни уметности Изложба
1978: Национална Би-Прослава Изложба;
1979: Национална ликовни уметности Изложба за 30-годишнината од основањето на нашата држава;
1984: Национална ликовни уметности Изложба за 305h-годишнината од основањето на нашата држава;
1987: На 1-ви Националниот сликите во масло ликовна изложба;
1993: На 2-ри сликите во масло ликовна изложба;
и така натаму;

Собирање на рекорди:

Кина револуција Воениот музеј (4 слики);
Кина ликовна уметност Галерија (9 слики);
Yan'an револуција Меморијалниот музеј;
Ning-Xia музеј;
Yan'cheng Новиот Четврта армија Меморијалниот музеј;

Гуангдонг Hu'men Опиумот Топол Меморијалниот музеј

и така натаму.

Publicaitons:
"Каи Лианг луѓе масла на платно Скици" "сликите во масло Портрет Избор", "молив скица и Бои Индукција" "Каи Лианг & Џанг Zining масло сликарство селекција", "Каи Лианг уметнички дела Колекција" и така натаму.

* Авторски ресурс: современа кинески уметник Cai Лианг сликите во масло уметничко вреднување - Драма актерка Zang е

Овој запис беше објавен во Луѓето сликите во масло и етикети , , , , . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

*

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>