Современите кинески уметник Чен Yifei нафта Сликарство уметничко вреднување - флејта плеер

Уметник Чен Yifei Луѓе сликите во масло Работа Благодарност-флејта плеер

Сликарство Наслов: флејта плеер

Легенда: Чен Yifei (Кина)

Сликарство Големина: 173 * 173cm

Медиуми: масло на платно

Време на креирање: 1987

Составот на сликањето "на флејта играч" е едноставна и прекрасна, чиста боја, карактеризација е достоинствен и елегантен. Позадина и предмет на сликите во масло работа е главно црно во големи, но уметник Чен Yifei применуваат со контраст на светлина и бои умно, предизвик на врвот на техники на реални сликарство. тој го користи класичниот и ултра-реализам во комбинација техники, и интегриран деликатна и суптилна источниот егзотика, на тој начин да се изврши од домот, расположенија на женски флејта плеер природно и сликовито.

За уметник Чен Yifei:

Г-динот Чен Yifei (1946/04/14 -4/10/2005), кој е роден на 4 април 1946 година во Zhenhai, Ningbo, Жеџијанг провинција, Кина, и умрел на 10 Arpil, 2005 во САД

уметник Чен Yifei беше дипломирал на Шангај ликовни уметности колеџ и влезе во Масло Сликарство и скулптура Криејтив студио во Шангај ликовна академија во 1965 година, и дејствуваше како еден од заглавија на сликите во масло група.

Откако живее во САД од 1980 година, Чен Yifei фокусирани на истражување на кинески тематските масла на платно 'и креации. По неколку години на незапирливата напори и има постигнато исклучителни успех и г-динот Чен стана добро-познати кинески уметници во земјата и странство.

За време на 60-70 Чен Yifei создал "Жолтата Река", "окупираа претседателската сала", "Шетање" и други познати одлични масла на платно, кои нека се издвоите од уметници од иста возраст.

Во 1980 година уметник Чен Yifei отиде во САД, со само 38 $ да продолжи понатаму да учат и се фаќаат за магистратура на уметноста во 1984 година. Подоцна тој се занимава со масла на платно производство во Њујорк и одржува лични изложби во Вашингтон, Њујорк, Токио и други места.

Делата на Чен Yifei биле испратени да аукции за квалитет масла на платно, што се одржа домашни и во Хонг Конг, и неговата работа од сликите во масло "Хајленд царината" се здоби со највисок аукција цена во кинески масла на платно.

* Авторски ресурс: Уметникот Чен Yifei нафта Сликарство уметничко вреднување - флејта плеер

Овој запис беше објавен во Карактер сликите во масло и етикети , , , , , . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

*

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>